HakkarimForum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

HakkarimForum

AnasayfaAnasayfa  Latest imagesLatest images  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  
Giriş yap
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Beni hatırla: 
:: Şifremi unuttum
En son konular
» Toshiba Satalitte Psl33E xp driver indir
Alevilik nasil ortaya çikmistir? Bir mezhep midir? Icon_minitimeÇarş. Ocak 18, 2012 5:36 pm tarafından appleleopar

» Bilgisayar Mimarisi 4.sınıf dersi
Alevilik nasil ortaya çikmistir? Bir mezhep midir? Icon_minitimeÇarş. Eyl. 07, 2011 12:23 pm tarafından maviakar

» Olasılık ve İstatistik
Alevilik nasil ortaya çikmistir? Bir mezhep midir? Icon_minitimePaz Mart 20, 2011 9:22 am tarafından coderfff

» Bilgisayar organizasyonu ve mantık devreler(2.sınıf)
Alevilik nasil ortaya çikmistir? Bir mezhep midir? Icon_minitimeÇarş. Mart 02, 2011 5:15 pm tarafından dervis_06

» vakit tmam seni terkediyorum..
Alevilik nasil ortaya çikmistir? Bir mezhep midir? Icon_minitimePtsi Şub. 21, 2011 2:19 am tarafından XxezzaLe

» Can çiçeği(m)sin... icimdeki
Alevilik nasil ortaya çikmistir? Bir mezhep midir? Icon_minitimeC.tesi Şub. 19, 2011 12:38 am tarafından XxezzaLe

» hersey sende gizli
Alevilik nasil ortaya çikmistir? Bir mezhep midir? Icon_minitimePerş. Şub. 17, 2011 1:03 am tarafından XxezzaLe

» senı sevıyorum ANLADIM
Alevilik nasil ortaya çikmistir? Bir mezhep midir? Icon_minitimePerş. Şub. 17, 2011 12:57 am tarafından XxezzaLe

» yagmuru sevdim
Alevilik nasil ortaya çikmistir? Bir mezhep midir? Icon_minitimePerş. Şub. 17, 2011 12:33 am tarafından XxezzaLe

En iyi yollayıcılar
XxezzaLe
Alevilik nasil ortaya çikmistir? Bir mezhep midir? Poll_leftAlevilik nasil ortaya çikmistir? Bir mezhep midir? Poll_centerAlevilik nasil ortaya çikmistir? Bir mezhep midir? Poll_right 
IiIxJ3aJ2oNxIiI
Alevilik nasil ortaya çikmistir? Bir mezhep midir? Poll_leftAlevilik nasil ortaya çikmistir? Bir mezhep midir? Poll_centerAlevilik nasil ortaya çikmistir? Bir mezhep midir? Poll_right 
PaRem
ZıplayanCeset
Admin
HaSaN
Duygu
KanKi
iSHeK
.SERVAN

Alevilik nasil ortaya çikmistir? Bir mezhep midir?

4 posters
YazarMesaj
IiIxJ3aJ2oNxIiI
Üst Kullanıcı
Üst Kullanıcı
IiIxJ3aJ2oNxIiI

Alevilik nasil ortaya çikmistir? Bir mezhep midir? Empty
MesajKonu: Alevilik nasil ortaya çikmistir? Bir mezhep midir?   Alevilik nasil ortaya çikmistir? Bir mezhep midir? Icon_minitimeSalı Ara. 08, 2009 4:11 pm

Alevilik bir firka veya mezhep degildir. Al-i Beyt'in muhabbetini esas olan bir tarikat seklinde ortaya cikmistir. Mes'elenin tarihi seyrine baktigimizda Aleviligin bir tarikat sekline gelismesi söyle olmustur:

Timur, Osmanli Sultani Yildirim Bayezid'i yendikten sonra Anadolu'dan aldigi otuz bin kadar esiri Iran'a götürmüstü. Bunlari Erdebil $eyhi ($ah Ismail'in dedesi) olarak bilinen $eyh Ali'ye intisap ettiler ve ondan tarikat dersi aldilar. Bir süre sonra Timur, arasira ziyarete gittigi Erdebil $eyhi'nin kendisinden bir arzusu olup olmadigini sordugunda, $eyh, 'Hicbir dilegim yok, sadece Anadolu'dan esir olarak getirmis oldugun Türkleri serbest birakmani istiyorum' dedi. Timur, $eyhin bu arzusunu memnuniyetle kabul etti ve onlari serbest birakti. Bu esirler, bu vesile ile, $eyhe olan muhabbetlerini asiri derecede ziyadelestirdiler. $eyhin bu sofilerinin bir kismi Anadolu'ya döndü, bir kismi Erdebil'de kaldi.

Erdebil $eyhi, Anadolu'ya dönen bu müritleriyle alakasini devam ettirdi. Erdebil $eyhi'nin tarikatinda 'Hz. Ali muhabbeti' esas alindigi icin, bu tarikata devam edenler Hz. Ali sevgisi ile tamamen boyandilar. Bunlara bu vasiftan dolayi 'Alevi' denildi. Aslinda bu esirlerin ecdadlari ve kendileri, bu tarikat ile intisap kurucaya kadar, Ehl-i Sünnet itikatinda idiler. Iran'la Osmanli Devleti arasinda kesin hudutlar cizilince, Anadolu'daki müritler, pirlerin tesirinden gitgide uzaklastilar. Bu tarikatin Anadolu'da kalan mensuplari, Erdebil tekkesinden aldiklari tesirle, kendilerinin disinda kalan Müslümanlarin Ekl-i Beyt'e gerektigi gibi muhabbet beslemedikleri zannina kapildilar. Onlarin bu telakki ve davranislari diger Müslümanlarla aralarinda bir sogukluk husule getirdi. Bu sogukluk zamanla ihtilafa dönüstü.
Bu ihtilaf neticesinde, Erdebil tekkesine bagli Anadolu Türkleri medreseden uzak kaldilar. Itikada, ibadete,... ait bircok hükümleri geregi gibi ögrenemediler. Sadece babadan ogula intikal eden birtakim telkinlerle iktifa ettiler. Zamanla aradaki sogukluk gittikce büyüdü ve derin bir ayriliga dönüstü. (Sünnilik-Alevilik).

Bu sun'i ayriligin ortadan kalkmasinin tek yolu, Kur'an'in isigi altina girmekle cözülür.
http://www.mardinliyiz.org
Duygu
Yüzbasi
Yüzbasi

MesajKonu: Geri: Alevilik nasil ortaya çikmistir? Bir mezhep midir?   Alevilik nasil ortaya çikmistir? Bir mezhep midir? Icon_minitimeSalı Ara. 08, 2009 4:39 pm

Bu ihtilaf neticesinde, Erdebil tekkesine bagli Anadolu Türkleri medreseden uzak kaldilar. Itikada, ibadete,... ait bircok hükümleri geregi gibi ögrenemediler. Sadece babadan ogula intikal eden birtakim telkinlerle iktifa ettiler. Zamanla aradaki sogukluk gittikce büyüdü ve derin bir ayriliga dönüstü. (Sünnilik-Alevilik).

Bu sun'i ayriligin ortadan kalkmasinin tek yolu, Kur'an'in isigi altina girmekle cözülür.

Diğer sorduğum sorular gibi üstte alıntı yaptığım kısmada açıklama yapamıyacağınızdan eminim fakat yinede soruyorum,bu kısımları açıklar mısınız..? Açmış olduğunuz konuları(dinlerle ilgili olanları) özellikle takip eidyorum ve sromuş olduğum sorulara yanıtsız kalışınızdan anlıyorumki açtığınız konular copy pasteden iler gitmemektedir.Umarım üstteki kısma mantıklı bir açıklama getirir ve benim bu yazdklarımı yanlış tez olarak çürütürsünüz..

Lütfen konuyla ilgili olarak önce kaynak istiyorum,daha sonra üstte alntı yaptığım paragrafın
açıklaması.Yapacağınız açıklamaya göre fikir alış verişinde bulunacağız daha sonra..
Ebru

Ebru

MesajKonu: Geri: Alevilik nasil ortaya çikmistir? Bir mezhep midir?   Alevilik nasil ortaya çikmistir? Bir mezhep midir? Icon_minitimeSalı Ara. 08, 2009 4:45 pm

Arkadaşlar sitelerden alıntı yaparken lütfen kaynagını yazınız.
Alıntı: site adı

Teşekkür ederim
OHepSiyahGiyerdi

MesajKonu: Geri: Alevilik nasil ortaya çikmistir? Bir mezhep midir?   Alevilik nasil ortaya çikmistir? Bir mezhep midir? Icon_minitimeSalı Ara. 08, 2009 4:50 pm

Yazıyı Paste Eden Arkadaşın Kendisinin Bile Bu Yazıyı Okuduğundan Şüpheliyim.
Forumda Bir Onur Eymen Krizi Yaşanabilir Smile Bu Tür Hassas Konularda Daha Dikkatli Olmak Gerek Bence.

Alevilik nasil ortaya çikmistir? Bir mezhep midir?
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Ekolayzer Nasıl Açılır/Açınca Telefonunuzun Sesi Nasıl Çıkacak/Anlatım/IiIxJ3aJ2oNxIiI
» ALEVILIK NEDIR?
» Bela ve musibetler nasıl değerlendirilmeli ?
» Özel Mesaj nasıl atılır?
» Mail nasıl atılır? Burdan öğrenebilirsiniz