HakkarimForum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

HakkarimForum

AnasayfaAnasayfa  Latest imagesLatest images  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  
Giriş yap
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Beni hatırla: 
:: Şifremi unuttum
En son konular
» Toshiba Satalitte Psl33E xp driver indir
Kemale Amed - Kela Zilmê Icon_minitimeÇarş. Ocak 18, 2012 5:36 pm tarafından appleleopar

» Bilgisayar Mimarisi 4.sınıf dersi
Kemale Amed - Kela Zilmê Icon_minitimeÇarş. Eyl. 07, 2011 12:23 pm tarafından maviakar

» Olasılık ve İstatistik
Kemale Amed - Kela Zilmê Icon_minitimePaz Mart 20, 2011 9:22 am tarafından coderfff

» Bilgisayar organizasyonu ve mantık devreler(2.sınıf)
Kemale Amed - Kela Zilmê Icon_minitimeÇarş. Mart 02, 2011 5:15 pm tarafından dervis_06

» vakit tmam seni terkediyorum..
Kemale Amed - Kela Zilmê Icon_minitimePtsi Şub. 21, 2011 2:19 am tarafından XxezzaLe

» Can çiçeği(m)sin... icimdeki
Kemale Amed - Kela Zilmê Icon_minitimeC.tesi Şub. 19, 2011 12:38 am tarafından XxezzaLe

» hersey sende gizli
Kemale Amed - Kela Zilmê Icon_minitimePerş. Şub. 17, 2011 1:03 am tarafından XxezzaLe

» senı sevıyorum ANLADIM
Kemale Amed - Kela Zilmê Icon_minitimePerş. Şub. 17, 2011 12:57 am tarafından XxezzaLe

» yagmuru sevdim
Kemale Amed - Kela Zilmê Icon_minitimePerş. Şub. 17, 2011 12:33 am tarafından XxezzaLe

En iyi yollayıcılar
XxezzaLe
Kemale Amed - Kela Zilmê Poll_leftKemale Amed - Kela Zilmê Poll_centerKemale Amed - Kela Zilmê Poll_right 
IiIxJ3aJ2oNxIiI
Kemale Amed - Kela Zilmê Poll_leftKemale Amed - Kela Zilmê Poll_centerKemale Amed - Kela Zilmê Poll_right 
PaRem
ZıplayanCeset
Admin
HaSaN
Duygu
KanKi
iSHeK
.SERVAN

Kemale Amed - Kela Zilmê

2 posters
YazarMesaj
oNuR

Kemale Amed - Kela Zilmê Empty
MesajKonu: Kemale Amed - Kela Zilmê   Kemale Amed - Kela Zilmê Icon_minitimeC.tesi Ekim 24, 2009 12:36 pm

Kemale Amed - Kela Zilmê Kemaleamedkelazilmememo

Kemale Amed - Kela Zilmê 27222231

1.Kela Zilme
Söz & Müzik: Hozan Evdo
2.Lo Kirivo
Söz: Kemale Amed Müzik: Geleri
3.Siyar Bibin
Söz & Müzik: Kemale Amed
4.Çarde Heval
5.Hemo
6.Eska Dila
Söz & Müzik: Bekes Siraç
7.Rabin Kurdo
8.Ez Nadim
Söz & Müzik: Kürde Anatolyaye Navin
9.Gulamin
Söz: Seyda u Kemale Amed Müzik: Kemale Amed
10.Can
Söz: Kemale Amed Müzik: Geleri
11.Ez Bi Tora
Söz & Müzik: Munzur Çaliskan
12.Ey Ferat
Söz: Cigerxwin Müzik: Sivan Perwer
13.Kani
Söz & Müzik: Geleri

Müziği ve sesinin Şivan Perwer’e benzerliği ile dikkat çeken isimlerinden Kemalê Amed, müzik yaşamında üçüncü ‘Kela Zilmê’ adlı çalışmayı dahil etti. Kendisinin “ilk profesyonel albümüm” olarak tanımladığı ‘Kela Zilme’nin 13 eserinden yedisinin söz ve müzikleri Amed’e ait. Şivan Perwer’in ‘Ey Ferat’ adlı eserine de yer veren sanatçının, her şarkısıda Kürt müziğinin geleneksel motiflerinden izler taşıyor.

DİHA’nın kendisiyle yaptığı röpörtajda; 12 yaşında Perwer’in etkisinde kalarak müzikle tanıştığını ve o günden sonra Kürtçe okuyup Kürtçe dinlemeye başladığını söyleyen Amed, müziğe başladığı yıllarda yaşama daha arabesk baktığını ve popüler olma hayalleri kurarken, kendini Kürtçe üzerindeki baskıların içinde gördüğünü ifade ediyor. Zamanla kendi dilinde müzik icra ettikçe ve Kürtçe üzerindeki baskıyı gördükçe bu zorluklarla mücadele etme azminin daha da arttığını kaydeden Amed, ‘Kürtçe’nin ne kadar zor olduğunu müziğimle uğraşırken daha çok anladım ve daha çok yaklaştım Kürtçe’ye. Yıllardır kendi ülkemizde ezilen bir halk olduk diyor.

Sesinin Şivan Perwer’e benzetilmesinden mutlu olduğunu ve örnek aldığı Perwer ile ilişkisini aktaran Amed, ‘Sesimin üstada benzemesi benim için çok büyük bir gurur. Ama benim de kendi tarzım var. Tabii ki sesimin öyle bir üstada benzemesi büyük bir gurur kaynağı benim için. Bunun tarifi olamaz. Hamburg’da kendisiyle konsere çıktık. O şerefi verdi bana. Bana hem saz çaldı hem vokal yaptı. Elimden tuttu ve ‘Benim veliahtım’ dedi. Ama ben bunu kabul etmiyorum. Onun yerini doldurmak mümkün değil. Benim yaşım kadar sanatı var. Benim için sürekli büyüklüğünü gösterdi. Beni bu kadar çok desteklemesi çok gururlandırdı’ dile getiriyor.

Kemalê Amed Biyografisi

Dogum Tarihi: 1978

Memleketi: Bağlar, Diyarbakır

1978 yilinda Diyarbakir Baglar’da dünyaya gelen Kemalê Amed ilk, orta ve lise ögrenimini yine Diyarbakir’da tamamladi. 12 yasinda fark ettigi müzik yetenegini gelistirmeye baslayan Kemalê Amed, Siwan Perwer, M. Arif Cizravi, Ayse San gibi Kürt müziginin ustalarini dinleyerek müzikle derin baglar kurdu. Yasadigi cografyada öteki olmanin zorluklarini yasayanlardan biri olan Kemalê Amed müzikal yetenegini gelistirmeye basladikça kimligi yok sayilan, anadili yasaklananlarin özgür sesi olma yolunda Kürtçe müzik yapma kararini verdi. Ve bu yolda daha emin adimlarla yürümek için ders aldigi Oktay Tanis hocasinin emegiyle yogruldu. Müzikal birikimi zenginlestikçe adi duyulmaya basladi ve 2000 yilinda çikardigi Rojek Mindi albümüyle Kürtçe müzige yeni ve güçlü bir ses olarak adini yazdirdi.
Dinleyicileriyle birlikte ilerlemeye devam ettigi bu zorlu yolda, bir gün kültürünü ve müzigini anadilinde tüm dünyaya ulastirabilmenin hayaliyle çalismalarina devam ediyor Kemalê Amed. Çiktigi müzik yolculugunun ilk adimlarinda ünlü olup hayranlari tarafindan begenilmeyi düsünürken, anadilini konusmakta zorluklar yasacagini düsünmedi. Ismi tanindikça öteki olmanin, Kürt olmanin baskisini daha derinden hissetmeye basladi. Ve bu baski, yüzyillardir inkâr edilen tarihinin sekillendirdigi isyanci ruhunda gelecek özlemlerini zaman kaybetmeden gerçeklestirmesinin tetigini çekti. Bu süreç, yaptigi müzikle, söyledigi türkülerle bir anadil savasçisi olarak bugün daha emin adimlarla yoluna devam eden Kemalê Amed’in dogumunu gerçeklestirdi.
IiIxJ3aJ2oNxIiI
Üst Kullanıcı
Üst Kullanıcı
IiIxJ3aJ2oNxIiI

Kemale Amed - Kela Zilmê Empty
MesajKonu: Geri: Kemale Amed - Kela Zilmê   Kemale Amed - Kela Zilmê Icon_minitimePtsi Ara. 07, 2009 3:42 pm

paylaşım için tesekürler
http://www.mardinliyiz.org

Kemale Amed - Kela Zilmê
1 sayfadaki 1 sayfası