HakkarimForum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

HakkarimForum

AnasayfaAnasayfa  Latest imagesLatest images  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  
Giriş yap
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Beni hatırla: 
:: Şifremi unuttum
En son konular
» Toshiba Satalitte Psl33E xp driver indir
Türkü Hikayeleri.. Icon_minitimeÇarş. Ocak 18, 2012 5:36 pm tarafından appleleopar

» Bilgisayar Mimarisi 4.sınıf dersi
Türkü Hikayeleri.. Icon_minitimeÇarş. Eyl. 07, 2011 12:23 pm tarafından maviakar

» Olasılık ve İstatistik
Türkü Hikayeleri.. Icon_minitimePaz Mart 20, 2011 9:22 am tarafından coderfff

» Bilgisayar organizasyonu ve mantık devreler(2.sınıf)
Türkü Hikayeleri.. Icon_minitimeÇarş. Mart 02, 2011 5:15 pm tarafından dervis_06

» vakit tmam seni terkediyorum..
Türkü Hikayeleri.. Icon_minitimePtsi Şub. 21, 2011 2:19 am tarafından XxezzaLe

» Can çiçeği(m)sin... icimdeki
Türkü Hikayeleri.. Icon_minitimeC.tesi Şub. 19, 2011 12:38 am tarafından XxezzaLe

» hersey sende gizli
Türkü Hikayeleri.. Icon_minitimePerş. Şub. 17, 2011 1:03 am tarafından XxezzaLe

» senı sevıyorum ANLADIM
Türkü Hikayeleri.. Icon_minitimePerş. Şub. 17, 2011 12:57 am tarafından XxezzaLe

» yagmuru sevdim
Türkü Hikayeleri.. Icon_minitimePerş. Şub. 17, 2011 12:33 am tarafından XxezzaLe

En iyi yollayıcılar
XxezzaLe
Türkü Hikayeleri.. Poll_leftTürkü Hikayeleri.. Poll_centerTürkü Hikayeleri.. Poll_right 
IiIxJ3aJ2oNxIiI
Türkü Hikayeleri.. Poll_leftTürkü Hikayeleri.. Poll_centerTürkü Hikayeleri.. Poll_right 
PaRem
ZıplayanCeset
Admin
HaSaN
Duygu
KanKi
iSHeK
.SERVAN

Türkü Hikayeleri..

2 posters
YazarMesaj
Duygu
Yüzbasi
Yüzbasi

Türkü Hikayeleri.. Empty
MesajKonu: Türkü Hikayeleri..   Türkü Hikayeleri.. Icon_minitimeCuma Ara. 04, 2009 5:51 pm

KIRMIZI GÜL DEMET DEMET

Ali diye bir delikanlı varmış zamanında.Savaş patlak vermeden evvel gönül vermiş bir güzele, evlenmiş ve evliliğinin daha kırkı çıkmadan askere çağrılıvermiş.Ali sevdiğini anası ile bir başına bırakıvermiş ve askere gitmiş.Ali askere gitmesinden epey bir süre geçmesinden sonra savaşın bittiği haberi gelmiş köye Ali nin anası ile sevdiği mutluluk sarhoşu olmuşlar.Ali nin içinde bulunduğu grubun şehre dönüş tarihi belli olmuş bunun üzerine anası ve karısı başlamışlar hazırlığa.Ve o gün geldiğinde anası demişki:

"Kızım ben gidip tren istasyonunda bekleyeyim oğlumu sende hazırlıkları tamamla evde" deyip tren istasyonun yolunu sabahın köründe tutmuş.Anası başlamış beklemeye.Bir tren gelir biri gider ve oğlan gelmezmiş.Anası hava kararıncaya kadar beklemiş ve oğlan gelmemiş.Umudunu kesen ana evin yolunu tutmuş.

Eve geldiğinde gelinin odasında sesler geldiğini duyup kapıya yanaştığında içerde bir erkek olduğunu anlar.Bizim Anadolunun anası namusunu kirli bırakırmı içerden tüfeği kaptığı gibi odaya dalıverir ve yorgana doğru boşaltır mermileri.Ortalık kan gölüne dönmüştür.O arada yorgan sıyrılıverir yatağın üstünden.Birde ne görsün iki yıldır askerde olan oğulcuğu ile ona gözü gibi bakan gelini yatağın içersindedir.Meğersem anası istasyonda beklerken görememiştir oğlunu, oğlanda koştura koştura eve gitmiş ve sevdiceğinin yanındadır.Bundan sonra ana az olan aklını da yitirip yollara düşer ağzında bir türkü;

Kırmızı gül demet demet
Sevda değil bir alamet
Gitti gelmez o muhannet
Şol revanda balam kaldı

Kırmızı gül her dem olsa
Yaralara merhem olsa
Ol tabipten derman gelse
Şol revanda balam kaldı

Kırmızı gülün hazanı
Ağaçlar döker gazeli
Kara yağızın güzeli
Şol revanda balam kaldı

Derleyen:Muharrem Akkuş

Yöre:Erzurum
Duygu
Yüzbasi
Yüzbasi

Türkü Hikayeleri.. Empty
MesajKonu: Geri: Türkü Hikayeleri..   Türkü Hikayeleri.. Icon_minitimePaz Ara. 06, 2009 10:31 pm

HASTANE ÖNÜNDE İNCİR AĞACI
komşu kızı ile beşik kertmesi olan bir genç askerde vereme yakalanıri. hava değişimi olarak Yozgat'a ( Akdağmadeni) gelir. sözlüsünün ailesi gence kızlarını göstermek istemez. genç tedavi görmek için İstanbul'da hastaneye yatar,pencereden gördüğü incir ağacından aldığı ilhamla aşağıdaki türküyü söyler. yakalndığı amansız hastalıktan kurtarilamayarak hastanede ölür. ailesi cenazesini Yozgat' getiremez,İstanbul'da kalır

HASTANE ÖNÜNDE İNCİR AĞACI
Hastane önünde incir ağacı
Doktor bulamadı bana ilacı
Baştabib geliyor zehirden acı

Garip kaldım yüreğime dert oldu
Ellerin vatanı bana yurt oldu
Mezarımı kazın bayıra düze

Benden selam söyleyin sevdiğim gıza
Başına koysun, karalar bağlasın
Gurbet elde kaldım diye ağlasın
IiIxJ3aJ2oNxIiI
Üst Kullanıcı
Üst Kullanıcı
IiIxJ3aJ2oNxIiI

Türkü Hikayeleri.. Empty
MesajKonu: Geri: Türkü Hikayeleri..   Türkü Hikayeleri.. Icon_minitimePtsi Ara. 07, 2009 3:39 pm

paylaşım için tesekürler
http://www.mardinliyiz.org

Türkü Hikayeleri..
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» dinlemeye değer ssüper bir türkü..
» Türkü Gözlerin - Ayşegül Zayim ...